Wpływ antykoncepcji hormonalnej na organizm

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najczęściej wybieranych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Uwalniane do organizmu hormony mają za zadanie nie dopuścić do owulacji, a tym samym uniemożliwić zapłodnienie.

Jednak jej działanie na organizm kobiety jest o wiele większe i nie sprowadza się jedynie do zapobiegania przed zajściem w ciążę. Od lat trwa debata nad tym czy jej stosowanie jest w pełni bezpieczne. Badania na ten temat nie są jednoznaczne, choć pozwalają zauważyć pewną zależność między korzystaniem z antykoncepcji hormonalnej a skutkami ubocznymi, jakie może wywołać. Zatem jakie plusy i minusy niesie ze sobą ta metoda?

Jak działa antykoncepcja hormonalna?

Decydując się na antykoncepcję hormonalną do wyboru mamy pigułki antykoncepcyjne, wkładki, implanty antykoncepcyjne, antykoncepcyjne krążki dopochwowe czy plastry antykoncepcyjne. Niezależnie od metody ma ona na celu niejako oszukać organizm kobiety, a konkretnie jajniki, które nie uwolnią komórki jajowej. Wówczas plemniki, które znajdą się w drogach rodnych kobiety nie mają możliwości połączenia się z komórką jajową, a tym samym nie może dojść do zapłodnienia. Ponadto antykoncepcja hormonalna wpływa na gęstość śluzu, który uniemożliwia plemnikom poruszanie się, a więc nawet gdyby doszło do owulacji to plemniki nie pokonają drogi, która jest konieczna do tego, aby doszło do zapłodnienia.

Pozytywne aspekty stosowania antykoncepcji hormonalnej 

To co jest najważniejsze w antykoncepcji hormonalnej to niewątpliwie jej duża skuteczność w kontekście zapobiegania ciąży. Jednak korzyści jest dużo więcej. Osoby borykające się z trądzikiem, po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą zauważyć wyraźną poprawę kondycji skóry. Oprócz tego reguluje ona cykl, zmniejsza dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, zmniejsza obfitość krwawień, zmniejsza ryzyko ciąży pozamacicznej, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworu jajnika i endometrium.

Skutki uboczne stosowania antykoncepcji hormonalnej

Z uwagi na fakt, że hormony wpływają na cały organizm to metoda ta może nieść ze sobą skutki uboczne. Do najczęściej wymienianych należą m.in.: pogorszenie nastroju, obniżenie libido, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, przyrost masy ciała, grzybica pochwy, narażenie na choroby zakrzepowo-zatorowe, jak również zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór piersi i raka szyjki macicy. Stąd też przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej bardzo ważny jest wywiad z ginekologiem oraz badania, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie czy kobieta może rozpocząć stosowanie tego typu zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.