Endoskopowa korekcja przegrody nosa: Jak przygotować się do zabiegu septopalstyki?

Septoplastyka to zabieg mający na celu przywrócenie właściwej budowy przegrody nosowej. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, co ważne nie zniekształca ona nosa, choć należy mieć na uwadze fakt, iż delikatnie może się zmienić jego wygląd zewnętrzny. Jak przygotować cię do zabiegu endoskopowej korekcji przegrody nosa?

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu prostowania nosa u laryngologa?

Zabieg prostowania nosa u laryngologa wykonywany jest różnymi technikami pod narkozą. Prawidłowo uformowana przegroda nosowa przebiega w osi nosa. W wyniku wrodzonej lub nabytej deformacji może dojść do jej skrzywienia. Endoskopowa korekcja przegrody nosa jest zalecana u osób, u których skrzywienie nosa upośledza drożność przepływu powietrza, występują częste infekcje górnych dróg oddechowych, a także chrapanie.

Endoskopowa korekcja przegrody nosa jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Ryzyko wystąpienia powikłań wynosi niecałe 5%. O szybkości powrotu do pełnego zdrowia zależy w dużej mierze pilnowanie wizyt kontrolnych, słuchanie się zaleceń laryngologa co do sposobu postępowania po zabiegu.

Jak przebiega zabieg septoplastyki?

Septoplastyka trwa między 30 minut a godzinę. Procedura polega na nacięciu przedsionka nosa, a następnie odwarstwieniu błony śluzowej od części chrzęstnej. W zależności od stopnia zaawansowania deformacji przegród korektorowane są chrząstki wewnątrznosowo bądź usuwane są fragmenty części kostnych. Prostowanie nosa u laryngologa kończy się ustabilizowaniem i utrzymaniem przegrody we właściwej pozycji, założeniem opatrunków na oba przewody nosowe. Ściąga się je po około 1-2 dniach od zabiegu, przy czym jeszcze przez parę tygodni od dnia operacji nie należy uprawiać intensywnie sportu i przyjmować leki przeciwkrwotoczne oraz przeciwbólowe.

Przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja laryngologiczna, wykonanie serii niezbędnych badań np. na grupę krwi, krzepliwość, czy też dobranie odpowiednich dawek leków, które np. tę krzepliwość zaburzają.