Dlaczego potrzebujemy aminokwasów?

Kwasy aminowe to materiał budulcowy białek stanowiący element składowy naszego organizmu. Człowiek potrzebuje 20 różnych aminokwasów, aby móc normalnie funkcjonować. Ludzki organizm potrafi syntezować tylko część z niezbędnych mu kwasów aminowych (tzw. aminokwasy endogenne), co oznacza, iż brakujące składniki musimy dostarczać poprzez zróżnicowaną dietę lub przyjmowanie aminokwasów w suplementach. Jedzenie czy przyjmowane suplementy zawierają tzw. aminokwasy egzogenne. Do tej grupy zaliczamy 8 aminokwasów:

  • lizyna,
  • metionina,
  • treonina,
  • leucyna,
  • izoleucyna,
  • walina,
  • tryptofan,
  • fenyloalanina.

 Każdy z aminokwasów egzogennych pełni inną funkcję. Leucyna, na przykład, obniża poziom kortyzolu we krwi, pomaga w regulacji poziomu cukru oraz wspomaga proces gojenia ran. Z kolej lizyna przydaje się w walce z wirusami i poprawia odporność. Odpowiedni poziom aminokwasów ogrywa kluczową rolę w procesie produkcji hormonów, enzymów czy płynów ustrojowych. Są one także niezbędne w przypadku osób prowadzących aktywny tryb życia, gdyż odpowiadają za regenerację i budowanie masy mięśniowej. Kwasy aminowe sprawdzają się także w pielęgnacji skóry dzięki swoim właściwościom nawilżającym i przeciwstarzeniowym. 

Najlepsze źródła aminokwasów

Jak już wspomniano wcześniej, kwasy aminowe są nam niezbędne do życia, jednak prawie połowy z nich nie jesteśmy w stanie sami wyprodukować – konieczna jest odpowiednia dieta połączona z przyjmowaniem aminokwasów w suplementach. Należy pamiętać, iż nasz organizm potrzebuje wszystkich aminokwasów i nawet niedobór jednego z nich może mieć opłakane konsekwencje. Dlatego tak ważne jest spożywanie regularnych posiłków, zwłaszcza takich, które zawierają pełnowartościowe formy białka (drób, ryby, jajka, nabiał). 

Duża część aminokwasów znajduje się w produktach odzwierzęcych, co oznacza, że wegetarianie i weganie są bardziej narażeni na niedobory, czemu można zapobiegać poprzez stosowanie odpowiednich suplementów. Odpowiednia suplementacja jest też kluczowa w przypadku osób uprawiających sport lub pracujących fizycznie. Suplementy diety EAA w połączeniu z suplementami białkowymi WPC, WPI i WPH pozwalają na zapewnienie sobie odpowiedniej podaży aminokwasów.