Cellulit

Cellulit spowodowany jest niewłaściwym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Dotyka on większość kobiet, w tym nawet nastoletnie dziewczyny, u których wywołuje dyskomfort psychiczny i prowadzi do kompleksów. Najczęstszym miejscem jego występowania są uda, pośladki, ramiona oraz kolana.

Przyczyn pojawienia się cellulitu może być wiele. Jedną z najczęstszych jest siedzący tryb życia, wiążący się z małą ilością ruchu, co zaburza przepływ krwi. W grupie osób szczególnie narażonych są kobiety otyłe, noszące ciasne ubrania, palące papierosy, pijące nadmiar kawy i mające zaburzenia hormonalne. Z badań naukowców wynika, że cellulit jest dziedziczny, dlatego jeśli ktoś z rodziny się z nim zmaga, to prawdopodobieństwo, że dopadnie również i nas się zwiększa.

Cellulit można podzielić na 3 etapy:
I. Widoczny jest tylko w momencie kiedy ściśniemy fałd skóry.
II. Tak zwana pomarańczowa skórka jest dostrzegalna gołym okiem.
III. Wyczuwalne są stwardnienia i guzki.

Leczenie

Na początku warto wybrać się do endokrynologa, który zbada poziom estrogenów i sprawdzi czy problem nie jest spowodowany gospodarką hormonalną. Jeśli badania to wykluczą, wtedy dobrze jest zapisać się na regularne masaże bądź zabiegi redukujące cellulit. Dodatkowo można się wspomagać kremami, które mają w swoim składzie imbir i cynamon. Ważna jest przy tym zdrowa dieta, bogata w produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa oraz ryby. Oprócz tego powinno się spożywać duże ilości wody, która będzie usuwała toksyny z organizmu i nie pozwoli na odkładanie się tłuszczu, prowadzącego do cellulitu. W sklepach dostępne są też specjalne przyrządy do masażu, które pobudzają krew i przyczyniają się do mniejszej widoczności nieestetycznej skóry.

Niekiedy cellulit nazywany jest też cellulitisem, co jest błędem. Cellulitis to już nie tylko problemy kosmetyczne, ale poważna infekcja, która wymaga leczenia. Zapalenie skóry właściwej wywołuje zaczerwienienie, ból, prowadzi do gorączki i nudności. Z takimi objawami należy udać się do lekarza, który rozpocznie leczenie antybiotykowe.