Wzrost i waga dziecka: jak sprawdzić czy moje dziecko rośnie w prawidłowy sposób?

Nie jedna mama z delikatną obawą obserwuje swoje dziecko, które na tle rówieśników wyróżnia się zdecydowanie niższym wzrostem czy delikatnie zaokrąglonym brzuszkiem. I nie ma w tym nic dziwnego, że każda mama zaczyna się zastanawiać czy jej dziecko rośnie i rozwija się prawidłowo. Ale czy warto przejmować się takimi różnicami, jeśli doskonale wiemy, że każde dziecko jest inne? I nie ma przecież nic dziwnego w tym, że wzrost 3 latka będzie różnił się od jego rówieśnika z wielu różnych przyczyn. Skąd więc wiedzieć, że nasze dziecko rozwija się prawidłowo? 

Tabela wzrostu i wagi 

Jeśli zależy nam na sprawdzeniu czy nasz maluch rozwija się dobrze lub po prostu chcemy upewnić się, że wzrost 3 latka jest odpowiedni do jego wagi, musimy skorzystać z tabeli wzrostu i wagi. Tabele te dostępne są z podziałem na płeć i są one ogólnodostępne np. w internecie, dzięki czemu każdy rodzic może z nich skorzystać. Warto jednak pamiętać, że wartości umieszczone w tabeli są orientacyjne i nie można ich traktować tak dosłownie. Jeśli więc zauważymy pewne małe nieścisłości czy odchylenia, nie musimy od razu myśleć o tym, że nasze dziecko może być obciążone problemami zdrowotnymi. 

Jakie czynniki mają wpływ na wagę i wzrost dziecka? 

Wzrost oraz waga naszego dziecka uzależnione są od wielu czynników, na które możemy mieć wpływ jako rodzice malucha, ale też te, na które nie mamy żadnego wpływu jak np. geny czy płeć dziecka. Szczególnie ważne są geny, które odpowiadają za wzrost. Są one dziedziczone po rodzicach oraz dziadkach. Z kolei płeć dziecka ma wpływ na ogólną budowę ciała, a co za tym idzie ilość masy mięśniowej oraz rozłożenie tkanki tłuszczowej. Dlatego właśnie waga i wzrost 3 latka będą różnić się od wagi i wzrostu 3 letniej dziewczynki. Czynniki, na które mamy wpływ to:

  • codzienna dieta dziecka – odpowiedni sposób odżywiania może decydować o jego wadze, ale i wzroście, który zapisany jest mu w genach,
  • tryb życia – aktywność fizyczna w ciągu całego dnia dziecka ma wpływ nie tylko na budowę ciała naszego dziecka, ale jej nadmiar może hamować jego dalszy wzrost,
  • stan zdrowia – choroby organizmu oraz przyjmowane przez dziecko leki również mają wpływ na jego wzrost i wagę.