Gruźlica – objawy, przyczyny oraz formy leczenia

Dla młodszego pokolenia gruźlica nie jest znaną chorobą. Co ważne, gruźlica, określana niegdyś jako suchota, jest chorobą zarówno zakaźną, jak i zaraźliwą. Dlaczego? Ze względu na prątek gruźlicy ludzkiej (prątek Kocha), który wywołuje chorobę gruźlicy, a do tego jest on lekoodporny, uznawana jest ona za chorobę zakaźną. Jednak ze względu na to, że gruźlica przenosi się z osoby chorej bezpośrednio na osobę zdrową, jest uznawana również za chorobę zaraźliwą. Jakie są objawy oraz przyczyny gruźlicy? Czy gruźlicę da się wyleczyć? 

Objawy gruźlicy 

Można w prosty sposób podaj główną przyczynę gruźlicy, jednak objawy w prosty sposób można pomylić z klasycznymi objawami grypy lub przeziębienia. Objawy gruźlicy są w wielu przypadkach praktycznie niezauważalne, przez co wykrycie choroby jest niezwykle ciężkie. Do najczęstszych objawów zaliczamy:

  • podwyższoną temperaturę oraz ciągłe stany podgorączkowe,
  • długo utrzymujący się kaszel suchy, któremu towarzyszy śluz lub ropna wydzielina,
  • problemy z oddychaniem,
  • krwioplucie,
  • nocne poty, 
  • ogólne osłabienie całego organizmu. 

Przyczyny gruźlicy 

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie takie jak podaj główną przyczynę gruźlicy, ponieważ ta zależna jest od sposobu zakażenia. Gruźlicą można zarazić się na skutek kontaktu z osobą chorą, która przenosi zakaźne prątki gruźlicy w wypluwanej ślinie, moczu, ale również śluzie z nosa. Prątki gruźlicy mogą przejść do organizmu wraz z wdychanym powietrzem np. podczas rozmowy z chorym. Niegdyś, można było zarazić się również drogą pokarmową, ponieważ w czasach, gdy gruźlica była niezwykle pospolitą chorobą, nie dbano o prowadzenie właściwego reżimu sanitarno-weterynaryjnego, przez co gruźlica przenoszona była w produktach mlecznych pochodzących od bydła, zakażonego prątkami gruźlicy. Odpowiadając na pytanie, podaj główną przyczynę gruźlicy, musimy pamiętać przede wszystkim o złych warunkach sanitarnych, mieszkaniowych, a także ogólnej panującej biedzie oraz niedożywieniu, które nie pomagały w przygotowaniu organizmu na walkę z chorobą.