Dodatkowa suplementacja witaminy – czy jest konieczna w przypadku dzieci?

Współczesna żywność w niektórych przypadkach pozostawia wiele do życzenia w kwestii jakości. Obawy są całkiem niebezpodstawne, ponieważ wiele owoców i warzyw może być częściowo pozbawiona składników odżywczych i witamin. Rodzice powinni być szczególnie wyczuleni nam ten problem. Uzupełnienie każdej witaminy dla dzieci jedynie z jedzenia  w ciągu dnia jest niezwykle trudne. Dlatego wielu rodziców zapewnia swoim pociechom dodatkową suplementację. Jakie witaminy warto uzupełniać poprzez suplementy?

Jakie witaminy wspierają rozwój dziecka?

Dziecięcy organizm stale się rozwija. Na każdym etapie życie niezwykle ważne jest dostarczenie dziecku odpowiednich warunków do poprawnego rozwoju. Mogą w tym pomóc właśnie witaminy dla dzieci dostarczane poprzez suplementacje. Taki sposób nie tylko pozwala likwidować skutki niedoborów witamin, lecz także sprawia, że pociecha będzie zdrowsza i bardziej energiczna. 

Jednak tylko niektóre witaminy dla dzieci są przydatne, a nie pełen zestaw. Kluczowe są witaminy: A, B, C, D, E, K i PP. Oczywiście spożywanie produktów, będącymi źródłami powyższych witamin będzie najlepszym sposobem na ich dostarczenie, jednak jeśli nie ma takiej możliwości, to warto je uzupełniać w postaci płynnej lub stałej sprawdzonymi suplementami. 

Witaminy dla dzieci w wieku szkolnym

Wiek przedszkolny dla dziecka to wyjątkowy etap w czasie rozwoju. W takim okresie dziecko jest niezwykle aktywne fizycznie i psychicznie. Dlatego dziecko, doświadczając nowych bodźców, potrzebuje trochę innych witamin, niż wcześniej. 

Środowisko przedszkolne jest szczególnym źródłem infekcji. Wystarczy, że w grupie przedszkolnej jedno dziecko jest chore, a po chwili wielu rodziców ma już problem ze swoją  osłabioną pociechą przez powstałe infekcje. Dlatego, aby wzmocnić odporność dziecka, najlepiej dodawać do diety dziecka witaminy dla dzieci tj. biotyna, kwas pantotenowy, ryboflawina, witamina A i C oraz B6 i B12. 

Suplementacja witamin wskazanych powyżej jest szczególnie istotna, gdy dziecko, boryka się z zaburzeniami wchłaniania danej witaminy lub potrzebuje danej witaminy z uwagi na powtarzające się stany chorobowe.