Dlaczego nie wolno lekceważyć ospy u dzieci?

W wieku dziecięcym chorujemy na różnego rodzaju choroby wywoływane przez wirusy. Jedną z nich jest ospa wietrzna, którą zwykle przechodzi się w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Choć sam jej przebieg jest zwykle łagodny – nie można lekceważyć ospy u dzieci. Dlaczego należy zachować ostrożność?

Przyczyny i objawy ospy u dzieci

Za zachorowanie na ospę odpowiada wirus Varicella-zoster virus — VZV. Warto mieć na uwadze fakt, że objawy ospy u dzieci, nie pozostają bez wpływu na osoby dorosłe z najbliższego otoczenia małego pacjenta. Wirus, który jest przyczyną choroby, pozostaje w organizmie do końca życia i w przypadku osłabienia odporności organizmu, przy ponownym kontakcie może uaktywnić się w postaci półpaśca.

Objawy ospy u dzieci można podzielić na dwa okresy, przed pojawieniem się charakterystycznej czerwonej wysypki i te występujące w jej trakcie. Chory często nie wie, że wirus „działa” już w organizmie i tym samym przenosi go na kolejne osoby, aż do momentu przyschnięcia wszystkich krost i odpadnięcia strupków. Objawy ospy u dzieci w pierwszym okresie przypominają grypę. Może to być gorączka, ból głowy, gardła, mięśni, złe samopoczucie. Po 1-2 dniach pojawiają się zmiany skórne.

Jak postępować z wysypką ospy u dzieci?

Są to czerwone plamki, które z czasem zmieniają się w wypełnione płynem pęcherze zwykle na twarzy i tułowiu, choć mogą też dotyczyć błon śluzowych jamy ustnej, oczu, narządów płciowych, skóry głowy. W przypadku zauważenia pierwszych oznak ospy u dzieci warto podawać leki przeciwwirusowe, a swędzącą wysypkę punktowo pokrywać pudrem w płynie. Ma on działanie znieczulające, osłaniające i ściągające zapewnia długotrwałe działanie kojąco-uśmierzające przy zmianach towarzyszących ospie wietrznej i półpaścowi. Dodatkowo w przypadku ospy u dzieci na noc zalecane są bawełniane rękawiczki, które przeciwdziałają rozdrapywaniu krostek. Te bowiem zmiany, które zasuszą się i odpadną samoistnie — nie pozostawią śladów i blizn.

Tags