Miód rzepakowy dlaczego warto go spożywać?

Miód rzepakowy jest, ze względu na coraz większe obszary hodowli rzepaku, miodem łatwo dostępnym na rynku. Zazwyczaj ludzie kupują go wyłącznie ze względu na jego zalety dotyczące smaku i zawartości cukru. Jest on zatem zazwyczaj używany po prostu do słodzenia lub jako ‘smarowidło’ do pieczywa. Warto jednak poznać również jego właściwości lecznicze, których ma tak jak wszystkie miody długą listę.

Cechy miodu rzepakowego

Miód z rzepaku zawiera w składzie dużo flawonoidów, choliny oraz kumaryny. Charakteryzuje się również sporą zawartością boru, koniecznego do budowy kości. Jak wszystkie miody zawiera także żelazo czy witaminy B i C. W smaku jest miodem łagodnym o wyraźnie wyczuwalnej nucie kwiatów rzepaku. Wszyscy jego zwolennicy podkreślają jego wyjątkowo dużą słodkość, którą traktują oczywiście jako zaletę. Miód rzepakowy jest także miodem ekstremalnie szybko krystalizującym, proces ten zachodzi nawet w ciągu kilku godzin lub kilku dni. Dlatego w sprzedaży powinien znajdować się tylko miód już w postaci skrystalizowanej. Dla osób smarujących nim pieczywo to dobra cecha, dzięki której nie muszą męczyć się z lejącym i spływającym im z kanapki słodkim płynem.

Na co stosujemy miód rzepakowy

Miód ten możemy stosować na wiele schorzeń. W szczególności działa on dobroczynnie między innymi na:

  • układ trawienny – pomaga regulować pracę tego układu, redukuje stany zapalne przy wrzodach żołądka;
  • serce – spora zawartość potasu ma dobry wpływ na serce oraz poszerzanie naczyń wieńcowych;
  • wątrobę – pomaga w odtruwaniu tego niezwykle ważnego dla naszego organizmu narządu;
  • woreczek żółciowy – wspomaga pracę woreczka;
  • skórę – zmniejsza możliwość powstania pęcherzy po lekkich oparzeniach oraz przyśpiesza gojenie się ran, działa również antybakteryjnie;
  • górne drogi oddechowe – dzięki właściwościom antybakteryjnym przynosi pomoc w infekcjach górnych dróg oddechowych;

Warto więc korzystać z miodu rzepakowego nie tylko w celach kulinarnych, ale również dla poprawienia swojego stanu zdrowia. Z pewnością miód rzepakowy pomoże na szereg trapiących nas dolegliwości zdrowotnych.