Witamina D i K2 – jakie korzyści daje takie połączenie?

Od kilku lat branie suplementów, zawierających kilka związków organicznych stało się bardzo modne. Sztandarowym przykładem jest witamina d k2. To połączenie ma wielu zwolenników i przeciwników. Czy te dwie witaminy połączone razem gwarantują lepsze skutki, niż byłyby suplementowane osobno? Sprawdźmy. 

Witamina d k2 – czy warto je łączyć?

Dotychczasowe badania zajmujące się połączeniem tych dwóch związków organicznych jednoznacznie wskazały, że metabolizowanie w organizmie witaminy D jest uzależnione od witaminy K. Co więcej, nadmiar witaminy D może spowodować zbyt małe stężenie w organizmie witaminy K. Dlatego, aby zniwelować takie zależności w wielu sklepach internetowych i aptekach witamina d k2 występuje razem w jednym suplemencie. Branie suplementu tego typu zapewni dostateczną ochronę przed zwapnieniem naczyń, złamaniami kości i powstawaniem kamieni nerkowych. 

Wielu lekarzy wskazuje, że jeśli witamina d k2 występuje w zbyt małych ilościach w organizmie, to istnieje duża szansa na pojawienie się stanów zapalnych. Można również doświadczyć słabszej wydolności, a kości będą bardziej łamliwe. Jeśli natomiast będziemy suplementować równocześnie witaminę d oraz k2 to w organizmie nastąpi wzrost przeciwzapalnych komórek. 

Witamina d k2 – w jakim produktach znajdziemy te związki?

Suplementowanie osobno witaminy D i K2 jest możliwe, jednak wygodniejszym sposobem, pozwalającym dostarczyć omawiane związki będzie spożywanie wybranych produktów. 

Witamina d k2 znajduje się w jajach oraz tłustych rybach takich jak łosoś i makrela. Oba związki znajdziemy również między innymi w szpinaku, sałacie, kapuście włoskiej, brukselkach, czyli na ogół w zielonych warzywach. 

Jeśli powyższe produkty nie są mile widziane w jadłospisie, witamina d k2 znajduje się w wielu preparatach. Suplementy, zawierające te dwa związki organiczne będą świetnym wyborem dla Pań w okresie menopauzy, a także osób, borykających się z ryzykiem wystąpienie osteoporozy. Co więcej, witaminy d i k2 powinny być przyjmowane przez osoby, które są aktywnie fizycznie.