Tomografia szczęki – wskazania

tomografia

Tomografia szczęki to badanie, które wykorzystuje promienie rentgenowskie do uzyskania trójwymiarowego obrazu tkanek. Tomografia zębów pozwala lekarzom na uzyskanie bardzo szczegółowych informacji na temat stanu tkanek i kości. Pozwala to także na dokonanie dokładnych pomiarów przed zabiegiem czy wykonanie symulacji przed planowaną operacją. Badanie to daje możliwość ustalenia gęstości tkanki kostnej. Dzięki tomografii szczęki lekarze mogą postawić pełną i dokładną diagnozę.

Tomografia szczęki – przebieg badania

Jak wygląda tomografia szczęki? Samo badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne dla pacjenta. Nie trzeba się do niego w żaden specjalny sposób przygotowywać. Pacjent musi zdjąć z okolic głowy wszelkie metalowe przedmioty, jak biżuteria czy okulary. Samo badanie trwa zaledwie kilka sekund, a wystawienie na promieniowanie jest ograniczone do minimum. Przeciwwskazaniem jest ciąża lub podejrzenie ciąży u pacjentki.

Wskazania do tomografii szczęki

Jakie są wskazania do wykonania tego badania? Tomografia zębów pozwala lekarzowi na uzyskanie dokładnego obrazu wewnętrznej anatomii, których nie można uzyskać podczas innego badania radiologicznego. Dentysta może dokładnie zaplanować leczenie i zabiegi, ocenić ich ryzyko oraz przeanalizować przebieg struktur takich jak nerwy, korzenie zębów czy położenie zatok bocznych nosa.

Wykonanie tomografii szczęki jest wskazane przy różnych zabiegach z zakresu chirurgii twarzowo-czaszkowej i stomatologicznej, ortodoncji, implantologii, endodoncji czy laryngologii. Tomografię szczęki wykonuje się też w przypadku zmian chorobowych kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych czy zaburzeń zwarcia.

Tomografia zębów – zalety

Jakie są zalety tomografii szczęki? Jest to badanie całkowicie nieinwazyjne, które daje obraz tkanek miękkich oraz struktur kostnych. Pozwala na wykrycie zmian patologicznych takich jak nowotwory, procesy zapalne czy rozrosty nienowotworowe. Tomografia szczęki dzięki swej dokładności i trójwymiarowemu obrazowi, pozwala na postawienie trafnej diagnozy i szybkim podjęciu odpowiedniego leczenia. Zobacz: http://www.dentis-stom.pl/pracownia-rtg-3d