Choroba Hashimoto – jak żyć z diagnozą?

dieta w chorobie hashimoto

Ostatnie lata to wzrost zachorowań (a raczej – skutecznych rozpoznań) choroby Hashimoto. Ta podstępna choroba autoimmunologiczna powoduje niedoczynność tarczycy. Często z nią współistnieją inne choroby autoimmunologiczne, które dodatkowo utrudniają wpierw jej stwierdzenie, a później leczenie. Mało który lekarz uświadamia swoim pacjentom, że po jej zdiagnozowaniu, powinni radykalnie zmienić swoją dietę. Odpowiednia dieta w chorobie Hashimoto wspomoże organizm w walce z nią, a do tego może zapobiegnąć występowaniu kolejnych chorób.

Postawiona diagnoza – co dalej?

Kiedy już zostaną nam przepisane odpowiednie leki, warto znaleźć specjalistę, którzy ułoży dla nas dietę. Najlepszy będzie dietetyk kliniczny – posiada on najlepszą wiedzę o żywieniu osób z przewlekłymi chorobami. Będzie umiał ułożyć dla nas jadłospis, dopasowany nie tylko do posiadanych przez nas chorób autoimmunologicznych, ale także zgodnie z posiadanymi preferencjami, nietolerancjami, a przede wszystkim wymaganiami organizmu, wyniszczonego chorobą.

Hashimoto dieta

Dieta w chorobie Hashimoto musi zostać odpowiednio zbilansowana pod względem kalorycznym. Choroba spowalnia metabolizm, dlatego dietetyk musi zadbać o to, by zbyt mała wartość energetyczna nie zwolniła go jeszcze bardziej. Wymagane będzie spożywanie od 4 do 6 posiłków dziennie, pierwszy dopiero po godzinie od spożycia tabletki z lewotyroksyną. Nie obędzie się także bez eliminacji wszelkich przetworzonych produktów, jak słodycze, chipsy, gotowe dania, zupki chińskie i tym podobnych.

Nabiał na stole
Dieta w chorobie Hashimoto

Ciągła huśtawka

Choroba Hashimoto, mimo leczenia, nadal może powodować u chorego huśtawki nastroju, a także nadmierne przemęczenie z pobudliwością na przemian. Ważne jest wsparcie bliskich, którzy pomogą nam, kiedy rzut nie pozwoli nam podnieść się z łóżka, a przede wszystkim – zrozumieją powody, dla których raz jesteśmy pełni zapału i wszędzie nas pełno, a innym mamy siłę tylko na to, by leżeć i spać.

Bezwzględne zakazy

Wszyscy lekarze są zgodni, że dla palaczy rzucenie tego nałogu musi być priorytetem przy Hashimoto – nasila ono niedoczynność tarczycy i powstawanie tzw. wola. Należy uważać, by w naszej diecie nie znalazło się zbyt dużo warzyw z rośliny kapustowców – nie przesadzajmy więc z kapustą, brukselkami, rzodkiewkami czy jarmużem. Unikajmy soi i wszelkich jej przetworów, jak tofu czy makaron. Dieta w Hashimoto wymaga także ograniczenia węglowodanów i cukrów w naszym jadłospisie – owoce w naszym wypadku nie są najlepszym wyborem, dlatego lepiej skonsultować z dietetykiem w jakiej ilości wolno nam je spożywać.