Do ciąży niezależnie od wieku należy się odpowiednio przygotować. Ze względów oczywistych jest to możliwe jedynie wtedy, kiedy świadomie planujemy powiększyć rodzinę. Podstawowe badania laboratoryjne oraz ginekologiczne pozwolą ocenić nasz stan zdrowia i wykryć ewentualne nieprawidłowości, które mogłyby mieć wpływ na rozwój płodu lub samą płodność. Dlatego w trosce zarówno o siebie, jak i o potomka, o którego przyszła mama zamierza się starać warto jest odwiedzić lekarza i poprosić o wykonanie podstawowych badań.
Swoje pierwsze kroki należy skierować do przychodni, aby lekarz rodzinny przeprowadził wywiad oraz wykonał podstawowe badania, takie jak chociażby pomiar ciśnienia tętniczego. Jego prawidłowa wysokość jest bardzo istotna podczas planowania zajścia w ciążę, ponieważ nadciśnienie może być niebezpieczne w skutkach zarówno dla rozwoju płodu, jak i dla całego przebiegu ciąży.
Ważne badania laboratoryjne
Do podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta planująca zajść w ciążę jest morfologia krwi. Wynik pozwala wykryć m.in. niedokrwistość, którą należy wyrównać zanim dojdzie do zapłodnienia. Inne badania, które trzeba zrobić to badanie moczu, poziomu glukozy, kreatyniny oraz lipidogram. Ponadto kobieta i mężczyzna chcący począć dziecko muszą znać swoją grupę krwi, aby wykluczyć konflikt serologiczny, a w razie jego wystąpienia przyjmować leki. Warto też wykonać badanie pod kątem poziomu przeciwciał przeciwko różyczce, ponieważ zachorowanie w trakcie trwania ciąży może przyczynić się do wad płodu lub poronienia. Ryzykowne zachowania seksualne w przeszłości są również podstawą do zrobienia badania na obecność wirusa HIV.
Badania u ginekologa
Podczas wizyty lekarz przeprowadzi standardowe badanie i pobierze cytologię. Często w celu dokładnego zbadania dróg rodnych wykonywane jest USG przezpochwowe. Dobrze jest też wykonać USG piersi, szczególnie jeśli przyjmowało się do tej pory tabletki antykoncepcyjne.
Ponadto przyszła mama powinna zdrowo się odżywiać i przyjmować kwas foliowy.