Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba skóry, która powoduje pojawienie się przejściowych lub trwałych ognisk wyłysienia. Charakteryzuje się występowaniem owalnych lub okrągłych miejsc, które pozbawione są włosów. Najczęściej dotyczy to potylicznej i ciemieniowej części głowy, ale może też pojawić się na brodzie, brwiach, rzęsach i na włosach łonowych. Choroba dotyka zarówno kobiety, mężczyzn jak i dzieci. Narażone są przede wszystkim osoby młode.

Rodzaje choroby:

I. Najczęściej występuje wyłysienie, które ma poszczególne ogniska bez owłosienia.
II. Rzadziej zdarza się, że choroba obejmuje całą głowę.
III. Bardzo rzadko bywa tak, że chory traci owłosienie na całym ciele.

Wypadanie włosów może nastąpić stopniowo lub natychmiastowo. Są przypadki, że po kilku miesiącach one odrastają. Zdarza się też tak, że ognisko się rozprzestrzenia i prowadzi do całkowitego wyłysienia. Zazwyczaj kolejne ogniska zaczynają się pojawiać w niewielkiej odległości od poprzednich. Odstęp czasowy jest różny, może być bardzo krótki, bądź trwać latami. Skóra w miejscu wyłysienia zwykle jest w stanie niezmienionym.

Czym spowodowane jest łysienie plackowate?

Przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca znane. Badania dowodzą, że jest to schorzenie dziedziczne. Do jego powstania może się też przyczynić silny stres, choroby autoimmunologiczne – w tym bielactwo i zaburzenia hormonalne. W skutek czego organizm nie rozpoznaje własnych mieszków włosowych i je zwalcza.

Leczenie łysienia plackowatego

Metod leczenia łysienia plackowatego jest kilka. Jeżeli zauważalne są małe zmiany, to warto zastosować na nie preparaty, które mają za zadanie pobudzić mieszki włosowe. Dodatkowo można wspomagać porost włosów różnymi suplementami i tabletkami doustnymi. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty nie są widoczne od razu. Inną formą leczenia jest przyjmowanie zastrzyków, w miejsca objęte chorobą, które ułatwiają odrastanie włosów. Najlepiej jednak przed podjęciem jakichkolwiek kroków wybrać się do dermatologa, który po obejrzeniu zmian i przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, doradzi odpowiednie leczenie.