Czy można biegać w ciąży?

Kobiety, dla których bieganie jest pasją, nie wyobrażają sobie dłuższej przerwy od tej aktywności. Dlatego kiedy dowiadują się, że wkrótce zostaną mamami, ich emocje są mieszane. Z jednej strony jest wielka radość, a z drugiej przerażenie, wywołane myślą, czy ich obecny stan zmusza je do pożegnania się z tym co kochają, czyli z bieganiem? Okazuje się, że w ciąży również można biegać, ale pod pewnymi warunkami!

Podstawową zasadą jest to, żeby przed rozpoczęciem biegania, skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Jeśli on stwierdzi, że nie ma żadnych przeciwskazań, to śmiało możemy być aktywne, tak jak dotychczas… Z małymi tylko zmodyfikowaniami.

Bezpieczne bieganie w ciąży

Bezpiecznie będzie wtedy, jeśli będziemy biegały z umiarem i w odpowiednim tempie. Jeśli przed ciążą biegałyśmy niemal codziennie, po kilkanaście kilometrów, to w ciąży powinnyśmy zmniejszyć zarówno częstotliwość, jak i dystans – o około połowę. Większość lekarzy twierdzi też, że bezpieczne bieganie jest jedynie do końca drugiego trymestru. W trzecim, pojawia się ryzyko niedotlenienia płodu, i z tego powodu, nie powinnyśmy już się w tym czasie forsować i narażać na wysiłek fizyczny.

Zalety biegania

Regularne bieganie, może przynieść przyszłej mamie wiele korzyści, takich jak:

  • mniejsze mdłości
  • rzadsze bóle kręgosłupa
  • mniejszy obrzęk nóg
  • lepsze samopoczucie

A najważniejszą zaletą, którą doceni każda z nas jest: łatwiejszy i szybszy poród!

Z badań wynika też, że kobiety, które w trakcie ciąży są aktywne fizycznie rzadziej dopada cukrzyca ciążowa.

Na co należy uważać?

W okresie ciąży, kiedy idziemy pobiegać, musimy być szczególnie ostrożne, ponieważ jesteśmy bardziej podatne na kontuzje. Spowodowane jest to tym, że nasz organizm jest obciążony dodatkowymi kilogramami – masą maluszka, wodami płodowymi i łożyskiem. Dlatego aby uniknąć niechcianej kontuzji, musimy zakładać stabilne obuwie biegowe i wybierać trasy, które nie są utwardzone, aby dodatkowo nie obciążać stawów.

Czasami – zwłaszcza na początku ciąży – kobiety czują się na tyle dobrze, że zapominają o tym, że noszą pod sercem swoje nienarodzone dziecko i biegają zbyt intensywnie. Musimy pamiętać, że w tym wyjątkowym czasie, możemy biegać jedynie rekreacyjnie, dla przyjemności, a nie po rekordowe wyniki. O maratonach możemy zapomnieć! Na to przyjdzie jeszcze czas. Teraz skupmy się na sobie i biegając, wsłuchujmy się w organizm. Jeśli nagle poczujemy niepokojące dolegliwości, zrobi nam się słabo, zacznie się kręcić w głowie lub zaczniemy krwawić, to natychmiast musimy zgłosić się do lekarza!