Czym jest rehabilitacja uroginekologiczna?

Czy obił się już Twoim uszom termin, jakim jest rehabilitacja uroginekologiczna warszawa? Nie da się ukryć, że jest to wciąż bardzo mało znany obszar fizjoterapii, choć odgrywa istotną rolę m.in. w trakcie leczenia mięśni dna miednicy – zarówno farmakologicznego, jak i operacyjnego. Taka rehabilitacja pozwala usprawnić mięśnie, a właśnie od ich stabilności zależy poprawna praca układu moczowego i narządów rozrodczych. Warto wiedzieć, kiedy udać się na rehabilitację uroginekologiczną i jakie korzyści przynosi wszystkim paniom.

Rehabilitacja uroginekologiczna – na czym polega?

Rehabilitacja uroginekologiczna to nazwa niezwykle enigmatyczna dla wielu pań czy panów. Dlatego warto nieco ją rozjaśnić i wytłumaczyć, na czym ona polega i jak się do niej przygotować. Celem rehabilitacji uroginekologicznej warszawa jest przede wszystkim usprawnienie funkcji mięśni dna miednicy. Chodzi o to, aby je wzmocnić, ponieważ niezwykle dużo schorzeń, które dotyczą właśnie tych obszarów, wynika właśnie z nieprawidłowości, które wyeliminuje dobra rehabilitacja.

Niektórzy pacjenci są przerażeni, słysząc ten termin, jednak nie kryje się pod nim zupełnie nic strasznego. Rehabilitacja jest bezbolesna. Najpierw lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, po którym ocenia pracę mięśni dna miednicy. Następnie uczy pacjenta, w jaki sposób ćwiczyć w domu. To ważne, ponieważ trening mięśni może odbywać się w dowolnym miejscu oraz czasie. Na pierwszą wizytę zabierz ze sobą dokumentację medyczną, wyniki badań (np. usg warszawa) oraz wygodny strój sportowy.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia rehabilitacji uroginekologicznej?

W wielu schorzeniach odpowiednie ćwiczenia mięśni dna miednicy mogą okazać się wprost konieczne, aby złagodzić ból. Poprzez prawidłowe ustawienie miednicy, mięśnie poprawnie napinają się oraz rozciągają, a stawy biodrowe mogą być ustawione w dobry sposób. Jakie objawy mogą wskazywać na konieczność takiej rehabilitacji? To między innymi nietrzymanie moczu, obniżenie napięcia mięśni w trakcie ciąży oraz po porodzie, uszkodzenie mięśni dna miednicy, odbyte operacje urologiczne, operacja stercza, prostatoktomia. Również bóle w obrębie miednicy i zaburzenie funkcji seksualnych mogą wskazywać na konieczność wizyty u fizjoterapeuty.