Bielactwo

Bielactwo to odbarwienia spowodowane brakiem melaniny czyli pigmentu w skórze, włosach i tęczówkach oczu. Z tą chorobą, którą dzielimy na wrodzoną i nabytą boryka się coraz więcej ludzi na całym świecie.

Bielactwo nabyte polega na depigmentacji. Zwykle pojawia się po 10. roku życia i charakteryzuje się powstawaniem jasnych plam na skórze. Przyczyny choroby nie są do końca znane, choć z licznych badań wynika, że ma ona podłoże genetyczne. Jeśli któryś z rodziców chorował na bielactwo, prawdopodobieństwo jego wystąpienia u potomstwa zwiększa się do blisko 30%. Innymi czynnikami wystąpienia mogą być zaburzenia układu odpornościowego, silny stres, wstrząs psychiczny czy choroby takie jak cukrzyca, tarczyca i niedokrwistość złośliwa.

Objawy bielactwa nabytego

Pierwszymi objawami są biało-różowe plamy o ciemniejszych brzegach, które uwidaczniają się po opalaniu. Plamy te najczęściej pojawiają się na twarzy, rękach, stopach, łokciach oraz kolanach i mają tendencje do rozprzestrzeniania się, jednak nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia. Przyczyniają się za to do dyskomfortu psychicznego, który niekiedy prowadzi nawet do depresji. Zatem aby poprawić własne samopoczucie na powstałe zmiany można nakładać kremy kamuflujące lub odpowiednio dobrane podkłady.

Leczenie

W celu zdiagnozowania bielactwa należy wybrać się do dermatologa, który przeprowadzi odpowiednie badania i sprawdzi co jest przyczyną powstawania plam. Kolejnym krokiem będzie leczenie, które w tym przypadku nie jest łatwe, ale jeśli zmiany zostaną szybko wykryte i rozpoczęte zostanie naświetlanie bądź dokona się autoprzeszczepu, to rezultaty powinny być zadowalające. Skóra powinna wtedy odzyskać naturalne zabarwienie, choć nie w 100 procentach. Oprócz tego dermatolog może przepisać specjalne preparaty, które mają za zadanie częściowe przywrócenie pigmentu i spowolnienie rozprzestrzeniania się choroby.

Bardzo ważna jest również odpowiednia ochrona skóry, na której występują białe plamy, ponieważ jest ona bezbronna wobec promieni słonecznych, co może doprowadzić do poparzeń, a nawet nowotworu skóry. Dlatego przed wyjściem na słońce zalecane jest posmarowanie zmian kremem z filtrem.