Trądzik jest to choroba skóry, której efektem są pojawiające się zaskórniaki i krosty. Rozwija się w momencie, kiedy łoju jest zbyt dużo, a zatkane mieszki włosowe, zwane też porami nie pozwalają mu wydostać się na zewnątrz. Trądzik należy leczyć jak każdą inną dolegliwość, ponieważ nieleczony może doprowadzić do trwałych zmian w postaci blizn i przebarwień. Często trądzikowi towarzyszą zmiany zapalne, przez co tworzą się bolesne i nieestetyczny krosty ropne, których nie należy usuwać wyciskając, bo może to doprowadzić do pogorszenia stanu cery i pojawienia się kolejnych wyprysków.
Z tą przypadłością najczęściej zmaga się młodzież w okresie dojrzewania, kiedy dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych. Pierwsze oznaki trądziku mogą się pojawiać już w wieku 12 lat i trwać aż do 25. roku życia. Niekiedy również osoby starsze zmagają się z tym problemem, który ma też podłoże dziedziczne. Podczas obserwacji swojej skóry można zauważyć, że krost przybywa w sytuacjach stresujących, ponieważ wtedy nasze gruczoły produkują większą ilość sebum. Trądzik wbrew pozorom nie lokalizuje się tylko na twarzy, ale również na plecach, klatce piersiowej i ramionach.
Fazy rozwoju trądziku:
I. Zaskórniki czyli białe lub czarne punkty zwane wągrami.
II. Wypukłe, czerwone krostki, w których rozwija się stan zapalny.
III. Guzki wypełnione ropą świadczące o zaawansowanym rozwoju trądziku, który zostawia trwałe blizny.
Sposoby na walkę z trądzikiem
Aby rozpocząć leczenie należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który doradzi jakie preparaty i maści powinno się stosować, żeby zniszczyć bakterie i powstrzymać pojawianie się kolejnych krost. Czasami, kiedy zmiany skórne są rozległe konieczne jest poddanie się terapii antybiotykowej. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ efekty nie będą natychmiastowe, a na pierwsze oznaki poprawy, trzeba będzie czekać kilka tygodni od rozpoczęcia kuracji. Często osoby z trądzikiem szukają pomocy u kosmetyczki, co zdecydowanie odradzają specjaliści, gdyż nie leczy ona przyczyn zmian, a wykonane zabiegi polegające na wyciskaniu krost, mogą tylko doprowadzić do blizn. Przy trądziku trzeba uważać na słońce, bo wbrew panującemu przekonaniu nie wysuszy ono wyprysków, a może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry. Mitem jest też to, że choroba dotyka tylko osoby, które nie dbają o higienę bądź stosują złą dietę.