Strach przed dentystą – skąd się bierze i jak go pokonać?

Coraz więcej osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci – boi się stomatologa. Ma to niefortunne skutki, ponieważ unikanie kontrolnych wizyt albo koniecznego leczenia, powoduje, że stan zębów oraz jamy ustnej w ogóle jest coraz gorszy. Choć nie od dziś mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, to nadal dla wielu osób nie ma to większego znaczenia. Warto wiedzieć, gdzie jest źródło lęku przed dentystą i w jaki sposób go pokonać, by cieszyć się zdrowym uzębieniem przez długi czas.

Skąd pochodzi lęk przed stomatologiem?

Czy wiesz, że istnieje taki termin jak “dentofobia”, który oznacza nic innego jak właśnie paniczny strach przed dentystą? Wywołuje go wiele czynników związanych z gabinetem stomatologicznym. Może być to obecność lekarza, ale nie tylko. Często same odgłosy, które wynikają z odbywanym zabiegów dentystycznych, a także zapachy dochodzące z gabinetu, powodują, że czujemy większą panikę. Bodźce te potęgują strach, a przecież naszym naturalnym mechanizmem jest raczej unikanie tego, co nas przeraża i wywołuje stres. Dlatego niektórzy po prostu nie pojawiają się u dentysty, ponieważ się boją i nie chcą nic z tym zrobić. A w końcu dentysta mińsk mazowiecki wcale nie jest taki zły, jak sobie to wyobrażamy.

Bardzo często przyczyną lęku przed dentystą są opowieści rodziny czy znajomych oraz straszenie nas za czasów dzieciństwa. Wielokrotnie sporą rolę odgrywają także błędne przeświadczenia, pomimo że czasy się zmieniają, a wraz z nimi stosowane metody leczenia. Niegdyś gabinety wcale nie były nowoczesne, a znieczulenie było rzadkością. Dziś jest zupełnie inaczej – wiedza oraz sprzęt pozwalają na szybkie i przyjemne leczenie, dzięki czemu możemy zadbać o stan jamy ustnej bez strachu czy bólu.

Jak przestać bać się dentysty?

Warto wiedzieć, jak opanować w sobie ten strach, by móc odpowiednio zadbać o siebie oraz swoje zdrowie. Szczególnie że w wielu przypadkach dochodzi nawet do tego, że pacjent przed wizytą u stomatologa odczuwa znaczące objawy zarówno somatyczne, jak i psychiczne. To bezsenność, ból głowy, zawroty głowy, omdlenia, biegunki. Dlatego zadbaj o swój komfort i wybierz rekomendowanego dentystę, który zadba o Ciebie najlepiej jak to możliwe. Poszukaj specjalisty, który cieszy się dobrymi opiniami. Udaj się na wizytę i szczerze powiedz o swoich lękach. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, jak postępować i reagować na różnorodne sytuacje, a także jakie metody leczenia wybrać, aby zapewnić Ci spokój. W dzień wizyty zadbaj również o odprężenie. Skorzystaj z technik relaksacyjnych, poświęć chwilę na swoje hobby.