Rodzaje aparatów ortodontycznych

Piękne, proste zęby to marzenie niejednego człowieka nie tylko dlatego, że ładnie wyglądają, ale również dlatego, że znacznie ułatwiają higienę jamy ustnej. Mając krzywe zęby, które nieprawidłowo układają się w łukach zębowych warto, bez względu na wiek, skontaktować się ze specjalistą, który oceni, czy aparat ortodontyczny przyniesie zamierzony skutek.

Należy mieć na uwadze, że na wspomniane wyżej rozwiązanie mogą zdecydować się nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe, którym zależy na prawidłowym zgryzie. Zanim jednak zdecydujemy się na to rozwiązanie, warto zastanowić się, jakie aparaty mamy do wyboru. Jak się bowiem okazuje, jest ich sporo. My jednak pokrótce opowiemy o dwóch głównych, które są najczęściej stosowane.

Jedno z popularniejszych rozwiązań – ruchomy aparat ortodontyczny

Ruchomy aparat ortodontyczny to metoda, na którą stawia bardzo dużo osób. Warto mieć na uwadze, że cena takiego przyrządu nie jest stała. Najczęściej uzależnia się ją od wady, jaką ma korygować. Pacjent, który decyduje się na ten model, otrzymuje od lekarza nie tylko aparat, ale także instrukcje, które mają mu pomóc w prawidłowym zastosowaniu przyrządu. Warto mieć na uwadze, że każdy model wykonywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, dzięki czemu można mieć pewność, że leczenie przynosi określone efekty. Aby jednak tak się stało, należy systematycznie zakładać aparat na kilka godzin. Wówczas można mieć pewność, że jego skuteczność będzie porównywalna ze stałym aparatem.

Szybkie zmiany na lepsze – aparat stały to idealne rozwiązanie

Osoby, które nie mogą pochwalić się systematycznością lub chcą szybko uzyskać zamierzony efekt leczenia, powinny postawić na stały aparat ortodontyczny, który nosi się przez całą dobę. Mogą go nosić zarówno dzieci, jak i dorośli. Tym drugim ortodonci zalecają aparaty grubo i cienkołukowe. Nie narzucają jednak określonego typu. Pacjent może samodzielnie wybrać rozwiązanie, które najbardziej mu odpowiada. Najlepiej jednak, kiedy decyzję podejmie po konsultacji ze swoim lekarzem.