Leczenie i zapobieganie żylakom to złożone, skomplikowane i długotrwałe procesy. Zwykle odbywają się za pomocą farmakoterapii, zmiany diety i określonych ćwiczeń. Jednak lekarze coraz częściej zalecają rajstopy uciskowe i podkolanówki jako formę wsparcia leczenia i profilaktyki. Leczenie i zapobieganie żylakom to złożone, skomplikowane i długotrwałe procesy.
Zwykle odbywają się za pomocą farmakoterapii, zmiany diety i określonych ćwiczeń. Jednak lekarze coraz częściej zalecają rajstopy uciskowe i podkolanówki jako formę wsparcia leczenia i profilaktyki, jeżeli stawiamy na rajstopy uciskowe.
Kompresyjne podkolanówki lub spodnie typu cramp to wyroby medyczne o udowodnionej skuteczności. Twoim zadaniem jest stymulowanie przepływu krwi poprzez wywieranie nacisku na nogę, zwłaszcza ściany żył. Są one jednak stosowane nie tylko w celu poprawy krążenia krwi i „wspomagania” żył w transporcie tego życiodajnego płynu, ale także w celu zapobiegania zwiotczeniu ścian żył i utracie ich elastyczności. Wszystko po to, aby nie było niepożądanych zmian w naczyniach. Dlatego podkolanówki i rajstopy uciskowe są stosowane zarówno do zapobiegania, jak i leczenia żylaków. Poziom ciśnienia medycznych podkolanówek, skarpet lub rajstop mierzy się wskaźnikiem, który jest zdefiniowany jako stopień kompresji. Podawany jest w milimetrach rtęci (mmHg). Im silniejszy ucisk, tym bardziej rajstopy ściskają nogę – od kostki do uda. U osób ze stresem genetycznym zalecana jest terapia kompresyjna (w celu zapobiegania żylakom), jeżeli chodzi o rajstopy uciskowe.
Osoby z żylakami mogą odczuwać dyskomfort podczas rozpoczynania używania rajstop uciskowych lub podkolanówek tego samego typu. Na koniec zakładają odzież, która wywiera ciągły nacisk na kończyny. Jednak po kilku dniach uczucie dyskomfortu i ulgi szybko idzie w parze z brakiem ciężkości nóg i ich bólem. Dobrej jakości spodnie typu cramp lub podkolanówki powinny być wyposażone we wzmocnienie na pięcie, które jest wyraźnie oznaczone szwem lub ciemniejszym kolorem nici.