PODSTAWOWE BADANIA KRWI W PROFESJONALNYM LABORATORIUM

Podstawowe badania krwi w profesjonalnym laboratorium

Morfologia, czyli badania krwi stanowią element profilaktyki zdrowego stylu życia. Nie każdy wie, ale zdrowa osoba powinna co najmniej raz w roku wykonywać podstawowe badania krwi. Badania są bezpłatne, wykonuje się je na podstawie skierowania do lekarza rodzinnego. Dzięki badaniom lekarz rodzinny zna ogólny stan i kondycje organizmu. Wyniki mogą pokazać ewentualne niedobory i odchylenia od normy. W takiej sytuacji lekarz pierwszego kontaktu zleca rozszerzoną diagnostykę, rozpoczyna leczenie lub kieruje pacjenta na konsultacje ze specjalistą. Laboratorium badania krwi Poznań w przychodni lekarza rodzinnego Alterida przeprowadza badania krwi od poniedziałku do piątku w godzinach porannych. 

Jak przygotować się do badań?

Pacjent przed pobraniem krwi powinien być na czczo. Zaleca się, aby pół godziny przed badaniem, wypił około pół litra wody. Z kolei dzień przed badaniem pacjent musi unikać alkoholu, papierosów oraz słodkości. Wyniki krwi nie mogą zakłamywać rzeczywistości, dlatego warto, aby w dniu badań nie przyjmować także żadnych leków. Na wyniki w poradni Alterida nie trzeba długo czekać. Pacjent otrzymuje dokument w ciągu kilku lub kilkunastu godzin od pobrania krwi. 

Jak wygląda badanie krwi?

Badanie krwi trwa bardzo krótko. Zawsze należy przyjść ze skierowaniem od lekarza rodzinnego na umówioną godzinę. Jest to ważne, zwłaszcza teraz – podczas pandemii wirusa. Pobieranie krwi odbywa się na siedząco. Po zabiegu pacjent powinien przez jakiś czas uciskać miejsce wkłucia i odpocząć w poczekalni minimum 10 minut od zabiegu. Czasem zdarzają się zawroty głowy, a nawet zemdlenia. Odpłatnie  Laboratorium badania krwi Poznań pacjent może zdecydować się na pakiet badań rozszerzonych, takich jak badania dla kobiet planujących ciążę  lub będących w ciąży, badania hormonalne dla kobiet i mężczyzn, badania dla osób dojrzałych, badania poszczególnych organów, zestawy badań niezbędnych do zdiagnozowania anemii, cukrzycy i innych schorzeń.