Oparzenia skóry

Każdemu z nas zdarzyło się poparzyć. Czy to wrzątkiem, gorącym tłuszczem, czy też substancjami chemicznymi. W tych sytuacjach bardzo ważna jest pierwsza pomoc i jak najszybsze schłodzenie poparzonej skóry zimną wodą. Jednak jeśli miało miejsce cięższe poparzenie, obejmujące duży obszar ciała, konieczne będzie natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego i leczenie specjalistyczne.

Stopnie oparzeń

Oparzenie I stopnia – na skórze pojawia się rumień, który powoduje ból i obrzęk. Uszkodzeniu ulega jedynie naskórek. Skóra wraca do dawnego wyglądu już po kilku dniach, nie pozostawiając żadnych blizn.

Oparzenie II stopnia – uszkodzenie dotyczy nie tylko naskórka, ale również powierzchownych warstw skóry właściwej. W tym wypadku, zwykle w ciągu 24 godzin pojawią się pęcherze, a oparzone miejsce jest bardzo obolałe. Jeśli jednak nie obejmuje więcej niż 1-2% powierzchni ciała to nadal jest to oparzenie lekkie. Czas regeneracji skóry wynosi około 2 tygodni.

Oparzenie III stopnia – dochodzi do bardzo poważnych uszkodzeń na całej grubości skóry. Konieczna jest pomoc medyczna. Ból, który jest odczuwany powodują obrzeża poparzonej skóry, a nie centrum oparzenia, ponieważ tam skóra jest martwa. Powodem są zniszczone zakończenia nerwowe. Poparzone miejsce wygląda jak głęboka rana, na której może pojawić się strup. Skóra jest sucha, odcieniu szarego bądź białego. Leczenie jest długie, a skóra niestety nigdy nie wróci do dawnego wyglądu. Zatem można spodziewać się głębokich, niezbyt estetycznych blizn.

Pierwsza pomoc

Przy oparzeniach lekkich I stopnia należy schładzać oparzone miejsce pod zimną, bieżącą wodą przez około 15 minut. Przy poparzeniach II stopnia ten czas powinien być wydłużony nawet do 30 minut. W przypadku oparzeń III stopnia, schładzamy miejsce tylko przez kilka minut, aby nie doprowadzić do hipotermii czyli wyziębienia osoby poparzonej. Schładzanie ma na celu nie tylko przyniesienie ulgi w bólu, ale przede wszystkim zapobiegnięcie dalszym uszkodzeniom tkanek, poprzez obniżenie ich temperatury. Następnie powinno się osuszyć poparzone miejsce jałową gazą i zrobić suchy opatrunek, który należy zmieniać raz dziennie.