Odbudowa uszkodzonego zęba w święta

Odbudowa zęba w święta to jedna z najczęstszych procedur, z jakimi styka się personel pogotowia dentystycznego. Uszkodzenie korony należy bowiem do niezwykle pospolitych problemów. Uszkodzenie mechaniczne, niekontrolowane zgrzytanie zębami lub nieleczona próchnica to tylko niektóre z powodów powstawania nieestetycznych ubytków. Co więcej, ukruszony lub pęknięty ząb to nie tylko pogorszona prezencja naszego uśmiechu. Krawędzie ułamanej części podrażniają bowiem język oraz wnętrze jamy ustnej. Gryzienie staje się utrudnione, zaś obnażone kanaliki sprawiają, że podczas jedzenia możemy odczuwać silny ból. Kiedy uszkodzenie zęba dotknie i nas, nie powinniśmy więc czekać na zakończenie świąt.

 

  • Profesjonalne zabiegi odbudowujące

 

Prywatne gabinety całodobowe, jak chociażby NOVAMED z Legnicy, oferują nam bezproblemową odbudowę zęba w święta i niedziele. W momencie, gdy w wyniku uszkodzenia korony wypluliśmy jej fragment, warto jest go zachować i przynieść na pogotowie. Jeśli ząb nie doznał poważniejszych uszkodzeń, stomatolog może przykleić ułamaną część z powrotem. W przeciwnym wypadku, ubytek można uzupełnić za pomocą licówki lub światłoutwardzalnym kompozytem. Nieco bardziej złożonym procesem jest tu odbudowa zęba z naruszoną miazgą. Dentysta musi bowiem przeprowadzić tu wstępne leczenie kanałowe.

Po odbudowę zęba w święta zgłaszają się też osoby z wybitymi siekaczami. Tutaj konieczne jest przede wszystkim szybkie działanie. Wybity ząb musi zostać poddany reimplantacji w ciągu godziny od jego utraty. Pamiętajmy przy tym, że siekacz powinien być przechowywany w ślinie, mleku pasteryzowanym lub soli fizjologicznej. Suchość lub zwykła woda przyspieszą tylko jego obumarcie. Po zakończonej reimplantacji, konieczne może być również późniejsze leczenie endodontyczne.