Nawyki związane z kawą, które wpływają na życie

Wiele badań związanych z kawą wzajemnie się wyklucza. Kawoszy nie trzeba przekonywać, że napój ten ma wiele zalet, m.in. wspomaga odchudzanie. Jednak, aby tak było, bardzo ważny jest umiar w spożywaniu, ponieważ jego nadmiar negatywnie wpływa na organizm. Dlatego tak ważne jest poznanie złych nawyków picia kawy skracających życie.

1. Kawa zamiast śniadania

Śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków w ciągu dnia, dlatego nie może być zastąpione kubkiem małej czarnej. Nieprawidłowe odżywianie ma także negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, m.in. przyspiesza procesy starzenia się skóry.

2. Pijesz napój o różnych porach w czasie doby

Eksperci nie mają wątpliwości kawę najlepiej jest pić o poranku, ponieważ kofeina ma właściwości pobudzające, dlatego nie powinna być spożywana przed snem. Ponieważ pogarsza jego jakość, a to może powodować osłabienie organizmu i negatywnie wpływać na regenerację.

3. Wybierasz małą czarną zamiast wody

Złe nawodnienie odbija się negatywnie na wyglądzie skóry i ogólnym stanie zdrowia. Jeśli częściej pijesz kawę niż wodę, to jest najszybsza droga do odwodnienia.

4. Za dużo kawy dziennie

Przeprowadzone badanie na grupie 40 tys. dorosłych osób wykazało, że picie więcej 4 filiżanek dziennie odbija się negatywnie na zdrowiu. Autorzy tego badania uważają również, że wypicie 28 filiżanek przez tydzień jest maksymalną bezpieczną dawką dla organizmu.

5. Nadmierna ilość cukru w kawie

Wiele badań wykazało, że spożywanie nadmiernej ilości cukru jest szkodliwe dla zdrowia. Może doprowadzić m.in. do cukrzycy, a w skrajnych przypadkach do przedwczesnej śmierci. Czy wiesz, że w karmelowym latte z kawiarni jest aż 30 g cukru? Jeśli przyrządzisz ten sam napój w domu, np. na kawie ziarnistej cafe brasil to z łatwością możesz kontrolować ilość spożywanego cukru. Jeśli pijesz kawę w kawiarni, to najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie biała kawa bez dodatku cukru i słodkich syropów.

6. Nadmierna ilość śmietanki w napoju

Ze słodką śmietanką lub mleczkiem do kawy jest podobnie jak z cukrem. Jeśli dodasz go zbyt dużo, to dostarczysz organizmowi nadmierną dawkę cukru. Dlatego zalecamy stosowanie do kawy wyłącznie zwykłego mleka lub mleka roślinnego.

7. Przesadne spożywanie kofeiny

Z badania opublikowanego w czasopiśmie „Longevity & Healthspan” wykazało dobroczynny wpływ kofeiny na ludzki organizm. Związek ten m.in. przedłuża życie, poprawia ogólny stan zdrowia oraz hamuje rozwój chorób neurodegeneracyjnych. Badania przeprowadzone na myszach sugerują również, że kofeina może zastąpić insulinę w zastrzykach dla cukrzyków.

Kofeina mimo szeregu swoich zalet ma również wadę – wpływa pobudzająco na pracę serca oraz podnosi ciśnienie krwi. Powoduje także zatrzymanie wody w organizmie. Dlatego tak ważne jest spożywanie kofeiny z umiarem. Wg Healthline (amerykańskiego portalu zdrowotnego) bezpieczna dawka kofeiny, to 1000 mg dziennie. Przekroczenie może wywoływać negatywne skutki zdrowotne, np. niepokój czy bezsenność oraz problemy trawienne.

8. Niewystarczająca ilość spożywanej kawy

Regularne picie kawy ma bardzo wiele korzyści dla zdrowia. Wiele amerykańskich badań wykazało, że spożywanie do trzech filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko śmierci o 10-15% w porównaniu z osobami, które w ogóle kawy nie piją lub spożywają ją w mniejszej ilości.

9. Nadmierna ilość kawy może uzależniać i doprowadzić do zakwaszenia organizmu

Nadmierna ilość kofeiny może doprowadzić do uzależnienia, a tym samym organizm będzie potrzebował jej coraz więcej.

Kawa zakwasza organizm, co może doprowadzić m.in. spowolnienia przemiany materii, zmęczenia, nerwowości, a nawet bólu głowy. Długotrwałe zakwaszanie organizmu może także przyczynić się do powstawania chorób nowotworowych oraz pojawienia się wrzodów żołądka.

Blokowania wchłaniania przez organizm wapnia i magnezu, co doprowadza do niedoboru tych pierwiastków;

Kawa ma wiele prozdrowotnych właściwości, lecz aby miała dobry wpływ na organizm, to warto podczas jej spożywania nie popełniać powyższych błędów.