Czy można biegać w trakcie miesiączki?

Czy można biegać i forsować się w te wyjątkowe dla każdej kobiety dni? A może lepiej sobie odpuścić? Otóż nie! Bieg może pozytywnie wpłynąć na organizm i złagodzić nieprzyjemne skutki menstruacji!

Nasze obawy dotyczące tego, czy można biegać i ćwiczyć w trakcie miesiączki, często wiążą się ze wspomnieniami z okresu dojrzewania, kiedy w „te” dni, zamiast ćwiczyć na lekcji wychowania fizycznego, mama pisała nam zwolnienie. Tylko czy powodem były jakieś przeciwskazania, czy może była to świetna wymówka do tego, aby posiedzieć na ławce? Zdecydowanie to drugie!

Obalamy mity

Nieprawdą jest, że wysiłek fizyczny w trakcie miesiączki powoduje większe krwawienie, a ogólne osłabienie nie sprzyja treningom. Osłabienie i gorsze wyniki czasowe w trakcie okresu? Mit! Właśnie w trakcie miesiączki oraz kilka dni po jej zakończeniu jesteśmy w stanie osiągać najlepsze wyniki i ustanawiać swoje nowe rekordy. A kiedy możemy się spodziewać spadku formy? Jak się okazuje na tydzień przed wystąpieniem krwawienia – wtedy mamy w sobie najwięcej progesteronu, który podwyższa tętno i powoduje, że szybciej dopada nas zmęczenie.

Pokonaj ból

Niektóre z nas skarżą się w te dni na dodatkowy dyskomfort, który spowodowany jest bólem podbrzusza… Ale można go pokonać właśnie za pomocą biegania. Jak to możliwe? W trakcie biegu uwalniają się endorfiny, które działają kojąco i łagodzą dolegliwości bólowe. Pomagają też uporać się z napięciem przedmiesiączkowym i ogólnym rozdrażnieniem.

Dostosuj trening do cyklu

Badania pokazują, że poziom estrogenu wpływa na nasze możliwości biegowe.

  • niski poziom estrogenu (od 1-13 dnia cyklu) – ułatwia treningi szybkościowe, takie jak podbiegi, interwały i biegi tempowe. Spowodowane jest to tym, że organizm wtedy w szybkim czasie spala węglowodany.
  • wysoki poziom estrogenu (od 14 dnia do końca cyklu) – sprawia, że z większą łatwością wykonujemy treningi wytrzymałościowe, czyli biegi wolne, ale na długie dystanse. W tej fazie cyklu, organizm czerpie energię z tkani tłuszczowej, stąd predyspozycje do biegów wytrzymałościowych.