Migrena

Migrena to choroba przewlekła objawiająca się uporczywym bólem głowy, który pojawia się nagle. Odstępy między napadami mogą wynosić kilkanaście dni, a u niektórych nawet kilka miesięcy. To co może sprzyjać pojawieniu się migreny to stres oraz zmęczenie. Z przeprowadzanych badań wynika, że na migrenę cierpi coraz większa liczba osób oraz zaczynają zmagać się z nią coraz młodsi.

Na migrenę zazwyczaj zapadają osoby w wieku średnim. Częściej kobiety (ok. 25%) niż mężczyźni (ok. 10%). Jednak występowanie tej przypadłości odnotowuje się również u dzieci. Według szacunku z bólami migrenowymi może mieć do czynienia około 5% dziewcząt i chłopców w wieku do lat 12-tu. Zazwyczaj migrena zanika wraz z wiekiem – u kobiet w okresie menopauzy. Bywa jednak, że towarzyszy przez całe życie, z tym że można wówczas zaobserwować okresy zaostrzeń i remisji. Predyspozycje do migreny są dziedziczne, dlatego jeżeli w rodzinie występuje migrena, to istnieje duże podobieństwo, że odziedziczą ją kolejne pokolenia. Napad migrenowy trwa zwykle od 4 do 72 godzin i charakteryzuje się tym, że jest na tyle dotkliwy, że uniemożliwia lub wyraźnie ogranicza codzienne funkcjonowanie.

Objawy zbliżającej się migreny

Choć u każdego napad migrenowy może się objawiać w inny sposób, to jednak niektóre charakterystyczne symptomy występują w większości przypadków. Należą do nich uczucie pulsowania w głowie, światłowstręt, nudności, gorsze samopoczucie, mroczki przed oczami, rozdrażnienie, zaburzenia apetytu oraz nadwrażliwość na zapachy i hałas. Oczywiście rzadko wszystkie objawy występują jednocześnie. Jednak warto obserwować swój organizm i przeanalizować to, jakie dawał sygnały przed bólem migrenowym, aby na przyszłość wiedzieć co może zwiastować nieprzyjemne dolegliwości.

Sposoby na migrenę

Nie ma skutecznej metody na wyleczenie się z migreny. Można jedynie zapobiegać jej wystąpieniu poprzez zażywanie przepisanych przez lekarza leków. Jednak praktykuje się to u osób, które borykają się z częstymi (więcej niż 2 razy w miesiącu) i bardzo dokuczliwymi bólami. W innych przypadkach stosuje się leczenie doraźne w postaci przyjmowania leków przeciwbólowych czy uspokajających w momencie napadu, aby go skrócić i złagodzić jego przebieg.