Łuszczyca

Łuszczyca to jedna z najczęstszych chorób skóry, która powoduje, że na ciele pojawiają się suche łuski. Spowodowane jest to tym, że proces przemiany komórek skraca się z około miesiąca do kilku dni. W wyniku tego stary naskórek nie zdąży się złuszczyć, a już powstaje nowy, co skutkuje występowaniem martwych warstw komórek, które tworzą twarde łuski.

Przyczyny choroby

Choroba uaktywnia się najczęściej między 10. a 40. rokiem życia, ale obecnie coraz częściej dopada osoby w podeszłym wieku. Do końca nie jest znana przyczyna jej powstawania, choć w wielu przypadkach jest ona dziedziczona genetycznie. Może też się pojawić po zażyciu leków podawanych przy chorobach serca i depresji lub po wirusowych i bakteryjnych infekcjach, takich jak grypa czy ospa. Nie powinniśmy się jednak obawiać kontaktu z osobą chorującą na łuszczycę, ponieważ nie można się nią w żaden sposób zarazić.

Objawy łuszczycy

Pierwszymi objawami choroby są czerwone zmiany na skórze, pokryte srebrzystymi łuskami, które mogą powodować ból lub swędzenie. Najczęstszym miejscem ich występowania są kolana, łokcie i skóra głowy, ale łuski mogą pojawić się także na każdej innej części ciała. Pogorszenie stanu skóry może być wynikiem stresu, infekcji, wysuszenia naskórka oraz ciąży. Rozwój choroby może być też spowodowany przyjmowaniem leków zawierających w swoim składzie beta-blokery.

Rodzaje łuszczycy:

  • łuszczyca grudkowa czyli z przewagą grudek
  • łuszczyca plackowata z dużymi zlanymi zmianami łuszczycowymi
  • łuszczyca zadawniona z grubą łuską, która występuje u osób, które nie leczyły zmian

Jak walczyć ze zmianami skórnymi?

Niestety obecnie nie ma na rynku leku, który całkowicie wyleczyłby z łuszczycy. Można jedynie ją zaleczyć stosując preparaty zewnętrze i środki doustne. Sposób leczenia jest dobierany indywidualnie do osoby chorej, w zależności od jej stanu zdrowia i typu zmian skórnych. Każde leczenie powinno rozpocząć się od usunięcia łusek. Ważne jest również systematyczne nawilżanie skóry oliwkami i balsamami do ciała. Przy tym schorzeniu polecane są kosmetyki z Morza Martwego, które łagodzą podrażnienia. Do mycia powinno się zaopatrzyć w specjalne, delikatne płyty i zrezygnować z gąbki, która podrażnia skórę.