Kardiolog – gdzie można znaleźć takiego specjalistę?

Obecnie schorzenia serca oraz układu krwionośnego są najczęstszymi chorobami cywilizacyjnymi. Siedząca praca, dieta bogata w cukry i tłuszcze, stres oraz brak ruchu – wszystkie te czynniki powszechne w dzisiejszych czasach prowadzą do poważnych chorób. Gdy pojawiają się problemy z układem sercowo-naczyniowym należy udać się do kardiologa. W niniejszym artykule przedstawiamy, czym zajmuje się lekarz o takiej specjalizacji.

Kardiolog, czyli specjalista od chorób układu sercowo-naczyniowego

Kardiologia jest gałęzią medycyny zajmującą się chorobami układu sercowo-naczyniowego. Kardiolog ściśle diagnozuje wrodzone i nabyte wady serca, ustala rodzaj leczenia, koordynuje jego proces, a także wspiera swoich pacjentów w czasie rehabilitacji. Oprócz samego leczenia, dla kardiologa istotna jest także profilaktyka pozwalająca na ochronę przed poważnymi chorobami lub jej pogłębieniem.

Omawiając specjalizację, jaką jest kardiologia, należy zaznaczyć, że wraz z jej rozwojem powstały także jej odmiany tj. kardiologia nieinwazyjna (leczenie układu sercowo-naczyniowego bez ingerencji w ciało człowieka), kardiologia inwazyjna (leczenie układu sercowo-naczyniowego w oparciu o cewnik naczyniowy), kardiochirurgia (stanowiąca podspecjalizację chirurgii), hipertensjologia (leczenie nadciśnienia tętniczego) oraz kardiologia dziecięca (skupiająca się na zdrowiu dzieci).

Wizyta u kardiologa

Serce jest niezwykle ważnym narzędziem układu krwionośnego, którego zadaniem jest m.in. pompowanie krwi. Z tego względu zaleca się jego regularne badanie u kardiologa już od 50. roku życia.
Kardiolog z uwagi na specjalizację dysponuje szerokim zestawem badań mających na celu ocenę stanu układu sercowo-naczyniowego i diagnozę chorób. Podstawowym badaniem wykonywanym przez kardiologa jest EKG oraz echo serca. Oczywiście, gdy wymaga tego sytuacja, kardiolog wykonuje bardziej skomplikowane zabiegi tj. koronografie.

Jak znaleźć kardiologa?

Kardiolodzy pracują zazwyczaj w państwowych szpitalach lub prywatnych klinikach. Decydując się na wizytę, warto skorzystać z Internetu umożliwiającego szybkie wyszukanie informacji. Przykładowo, jeśli jesteś mieszkańcem Olkusza, możesz wpisać w przeglądarkę internetową „kardiolog olkusz”. Po chwili otrzymasz informacje czy w Olkuszu znajdują się kardiolodzy.