Jakie właściwości ma karob?

Wartości odżywcze produktów spożywczych czasami są zaskakujące. Nie zawsze też będziemy zorientowani w tym, co jest dostępne praktycznie wszędzie, a może wzbogacić naszą dietę. Bardzo interesującym produktem będzie mączka chleba świętojańskiego znana również jako karob, wartości odżywcze są tutaj rzeczywiście bardzo duże. Bardzo często jest wykorzystywana w trakcie procesu produkcji wyrobów cukierniczych. Najczęściej będzie występować pod nazwą E410.

Oznaczenia nie zawsze jednoznaczne

Oczywiście zawsze, gdy spotykamy się z tego rodzaju oznaczeniami, to od razu przychodzą nam do głowy różne fachowe artykuły dotyczące konserwantów. A może jednak w tym przypadku mamy do czynienia z bardzo dużą ilością substancji odżywczych? Otóż karob to nic innego jak zmielone na proszek nasiona, które występują w chlebie świętojańskim. Główne zastosowanie ma obecnie w przemyśle spożywczym, gdy potrzebny jest stabilizator albo substancja zagęszczająca.

Gdzie wykorzystuje się karob?

Zwykle produkt ma duże zastosowanie w przypadku polewy, lodów albo mleka modyfikowanego dla niemowląt. Chętnie korzystają z niego także producenci owoców i warzyw suszonych i oczywiście dżemów. Taka guma karobowa, bo to kolejna nazwa zamienna dla tego artykułu, charakteryzuje się lekko karmelowym aromatem. Będzie przypominać kakao i właśnie z tego powodu bardzo często jest wykorzystywana jako dobry zamiennik dla czekolady i kakao. Ta mączka jest także bardzo szeroko stosowana przy produkcji suplementów diety. Chodzi m.in. o środki odchudzające i niektóre lekarstwa. W tym kontekście właśnie karob wartości odżywcze jego bardzo pozytywnie będzie działać na nasz organizm. Z kolei pochodzenie roślinne – czyli naturalne – gwarantuje nam absolutne bezpieczeństwo dla naszego organizmu. Nie ma więc żadnych przeciwwskazań do spożywania tej substancji. Oczywiście trzeba ustalić sobie pewien dzienny limit, bo w końcu głównie w 70%, są to węglowodany. Niezbędne więc będą wcześniejsze konsultacje z jakimś doświadczonym dietetykiem.