Z haluksami, zwanymi też koślawym paluchem boryka się dużo osób – zwłaszcza kobiet. Deformacja ta jest wynikiem zwyrodnienia, które może powodować dyskomfort w postaci bólu, a czasami nawet problemy z poruszaniem się. Dlatego w niektórych przypadkach jedynym ratunkiem jest operacja.
Przyczyny powstawania haluksów
Choroba ta dotyka głównie kobiety i nie bez znaczenia jest tutaj częste chodzenie w butach na wysokich obcasach, co powoduje przeciążenie przedniej części stopy. Jeśli szpilki na dodatek mają wąskie czubki, to ucisk na paluch jest jeszcze większy. Przez to wewnętrza strona stopy ulega nadmiernemu przeciążeniu, a od tego już prosta droga do powstania halusów. Innym czynnikiem sprzyjającym jest płaskostopie oraz otyłość, ponieważ duża masa ciała jest dodatkowym obciążeniem dla kości śródstopia. Oprócz tego regularne, wielogodzinne przebywanie w pozycji stojącej wynikające, np. z charakteru pracy również jest dla stóp dużym wysiłkiem. Niektórzy mają uwarunkowania genetyczne do powstawania haluksów, wówczas powinni szczególnie dbać o stopy.
Pierwsze objawy deformacji
Zaniepokoić powinno nas to, że duży palec zaczyna się przechylać w stronę wnętrza stopy i dociskać przez to pozostałe palce. A nieco powyżej widoczna staje się wtedy gula, spowodowana deformacją kości, która zaczyna wystawać. Takie zgrubienie może powodować ból i otarcia podczas chodzenia w obuwia. To powinno być już sygnałem, aby udać się do ortopedy i zacząć leczenie, żeby nie dopuścić do pogłębiania się zmian.
Jak zapobiec zniekształceniu stopy?
- unikać obuwia na wysokim obcasie, które na dodatek ma wąskie, spiczaste czubki
- unikać obuwia zupełnie płaskiego, najzdrowsze są buty na obcasie o wysokości 2-3 cm
- pilnować masy ciała, aby nie dopuścić do nadwagi
- prowadzić aktywny tryb życia, nie zapominając przy tym o ćwiczeniach palców stóp (chwytanie palcami materiału, naprzemienne chodzenie na placach i piętach, turlanie piłeczek)
Leczenie haluksów
Nie powinnyśmy bagatelizować pierwszych symptomów, bo kiedy zwyrodnienie będzie już zaawansowane to proste zabiegi nie przyniosą rezultatu. Dlatego, aby do tego nie doprowadzić możliwie jak najszybciej należy udać się do ortopedy, który doradzi jak powstrzymać rozwój koślawego palucha. Dopiero w momencie kiedy wszystkie metody nieinwazyjne zawiodą, a deformacja będzie powodowała ból i utrudniała normalne funkcjonowanie lekarz zaleci poddanie się operacji.