Grzybica

Grzybica jest często występującą chorobą zakaźną, którą bardzo łatwo jest się zarazić. Najczęściej występuje ona na stopach i paznokciach. Czasami umiejscawia się też w jamie ustnej, przewodzie pokarmowym oraz na narządach płciowych.

Pierwsze objawy takie jak swędzenie rzadko powodują, że chorzy wybierają się do lekarza. Zwykle tylko nawilżają skórę, sądząc że pieczenie i swędzenie spowodowane jest zbyt wysuszonym naskórkiem.

Jak może dojść do zarażenie?

Rozwojowi grzybicy sprzyja ciepło i wilgoć. Dlatego można się nią zarazić na basenach, w saunach, kabinach prysznicowych czy na pomostach. Stąd tak ważne jest noszenie obuwia w miejscach publicznych, ponieważ grzyby tylko czekają na to, aby przenieść się na ludzką skórę. W celach zapobiegawczych nie powinno się też pożyczać i używać cudzej gąbki, ręcznika, kapci, butów i przyrządów do paznokci. Bardzo szybko grzyb może przedostać się na naszą skórę, gdy jesteśmy w domu osoby chorej i chodzimy boso po podłodze oraz dywanach. A właśnie tam czyhają na nas niewidoczne łuski, które odpadły ze skóry chorego. Zdarza się, że choroba atakuje też po antybiotykach, lekach sterydowych i tabletkach antykoncepcyjnych.

Objawy zakażenia

Charakterystyczne przy grzybicy jest swędzenie. Oprócz tego obszar objęty chorobą zmienia wygląd. Jeśli chodzi o paznokcie, to niekiedy wyczuć można nieprzyjemny zapach spowodowany tym, że pod płytką paznokcia gromadzą się grzybicze złogi. Skóra natomiast zaczyna pękać i pojawiają się drobne pęcherzyki. W zależności od umiejscowienia się grzybów pierwszymi objawami mogą być stany zapalne, osłabienie, zaburzenia snu i nadmierna potliwość.

Leczenie grzybicy

Leczenie jest dość trudne i często występują nawroty. Zazwyczaj dermatolodzy przepisują maści, które stosuje się miejscowo. Jeśli jednak ta metoda nie przynosi zamierzonych rezultatów, wtedy trzeba rozpocząć leczenie doustne. Nie należy jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt późne leczenie może spowodować rozprzestrzenienie się grzybów na inne części ciała.