Dokucza Ci ropień zęba? Natychmiast udaj się do specjalisty!

Wykonywanie okresowych kontroli stomatologicznych zapobiega powstawaniu schorzeń dotyczących uzębienia. Niestety nie wszyscy kierują się w życiu taką dewizą, w związku z czym osoby bagatelizujące higienę jamy ustnej narzekają później na różne, nieprzyjemne dolegliwości. Jedną z nich jest ropień zęba. Ta dokuczliwa przypadłość nierzadko paraliżuje całe nasze życie, dlatego warto szybko udać się do dentysty, by otrzymać fachową pomoc. 

Co powoduje ropień zęba?

Ropień zęba jest bardzo niekorzystną zmianą. Powodem jego powstania jest stan zapalny tkanek umiejscowionych wokół korzenia. Wywołany może być na przykład przedostającą się w głąb zębiny próchnicą, a ta przyczynia się do namnożenia w miazdze szkodliwych bakterii, rozwijających się w toksyny. Zainfekowane kanały korzeniowe powodują zapalenie ropne, które pod kątem bólu potrafi dać się we znaki nawet najbardziej odpornym na cierpienie. Ropień zęba jest również często obserwowany jako powikłanie po zabiegach endodontycznych. 

Lecz się mądrze, czyli pod okiem stomatologa

Pierwszym i jedynym mądrym posunięciem jest udanie się do stomatologa. Żadne domowe sposoby nie pomogą. Ropień zęba wymaga fachowego leczenia, dlatego wizyta u dentysty jest obowiązkowa. Specjalista na początku nacina obrzęk, usuwając nagromadzoną w nim ropę i przynosząc ukojenie pacjentowi. Alternatywą jest także drenaż – odsącza wydzielinę i też charakteryzuje się wysoką skutecznością. Jednak obydwie metody nie rozwiązują definitywnie problemu. Ropień zęba został częściowo wyleczony, ale by mówić o pełnym sukcesie, potrzebne są kolejne spotkania, podczas których najczęściej jest stosowana metodyka kanałowa zestawiona z antybiotykoterapią. Takie połączenie pozwala całkowicie wyeliminować stan zapalny i uchronić zęba przed usunięciem. 

Ropień zęba jest dość poważnym schorzeniem, więc bagatelizowanie bólu i liczenie, że dolegliwość sama przejdzie, jest najgorszym, na co chory może się zdecydować w tym konkretnym przypadku. Tylko specjalista sprawi, że uporamy się z tą groźną przypadłością jamy ustnej.