Dlaczego bolą zęby? Przyczyny i sposoby radzenia sobie z bólem

Dlaczego bolą zęby? Przyczyny i sposoby radzenia sobie z bólem

Nie da się ukryć, że ból zęba nie należy do najprzyjemniejszych. Nieoczekiwana reakcja na ciepło czy zimno może przyprawić nas o dreszcze – dyskomfort ten nie jest w żaden sposób przyjemny, a co więcej niekiedy zmusza nas do nagłej wizyty u stomatologa. Dentysta może bowiem zdiagnozować stan zapalny, choroby przyzębia czy ropień zęba. Nie bagatelizuj sygnałów, jakie daje Ci Twój organizm i reaguj tak szybko jak to możliwe.

Ból zęba – czy oznacza jakąś chorobę?

Nagle występujący ból zęba, który utrzymuje się przez jakiś czas i jest nasilany np. spożywaniem ciepłych czy chłodnych pokarmów bądź napojów, nigdy nie oznacza niczego dobrego. To najczęściej sygnał ostrzegawczy, jaki wysyłany jest przez nasz organizm. Z początku delikatny ból, z chwilą może stać się męczącym kłuciem, jakie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Wizyta u dentysty jest wtedy koniecznością. Taka uciążliwa dolegliwość może w końcu oznaczać, że dzieje się coś niedobrego, co wymaga specjalistycznego leczenia. Niekiedy ból wywołują wyrzynające się ósemki, jednak to nie koniec powodów. Może to być sygnał rozwoju próchnicy czy też stanu zapalnego zęba, miazgi czy przyzębia.

Dodatkowe objawy, jakie towarzyszą przy bólu zęba

Niestety sam ból zęba ma wielką moc i skalę działania. Ta niezwykle nieprzyjemna dolegliwość jest w stanie skutecznie zwalić nas z nóg poprzez dodatkowe objawy towarzyszące. W efekcie bólu jednego zęba, który jest wywołany różnorodnymi zmianami chorobowymi (jak np. ropień zęba), wielokrotnie odczuwamy spory dyskomfort zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Przede wszystkim nie jesteśmy w pełni sprawni, by zaspokoić nasze potrzeby fizjologiczne. Picie napojów czy spożywanie posiłków bywa wyzwaniem – trudności z przeżuwaniem czy połykaniem są spore. Dodatkowo wielu pacjentów narzeka na bóle głowy, szczękościsk czy podwyższoną temperaturą. Do tego dochodzą również takie problemy jak krwawienie z dziąseł, obrzęk dziąseł czy spuchnięcie policzka, a nawet ból ucha. Takie stany sprawiają, że nie jesteśmy w stanie nawet się zregenerować poprzez sen i odpoczynek.