Depresja

Depresja dopada w różnych momentach życia… Kiedy odchodzi ktoś bliski, rozwodzimy się lub gdy zmienia się nasz wygląd w wyniku choroby czy wypadku. Powodów może być mnóstwo, ale to co niezmiennie towarzyszy depresji to niemoc, smutek, poczucie osamotnienia i brak siły na cokolwiek. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

Osoba dotknięta depresją zwyczajnie nie ma ochoty żyć, nie widzi sensu życia – a jedyne co dostrzega, to świat w ponurych barwach. I mimo złego samopoczucia często nie chce skorzystać z pomocy. Dlatego w takich momentach to najbliżsi odgrywają kluczową rolę, ponieważ muszą nakłonić taką osobę do skorzystania z porady specjalisty i do podjęcia leczenia. Bo długotrwałe obniżenie nastroju, lęk, strach i niepogodzenie się z nową sytuacją jest bardzo niebezpieczne i w konsekwencji może prowadzić do prób samobójczych.

Miejmy się na baczności

Przyczyny depresji są bardzo różne. Bardzo często wywołuje ją silne, przykre przeżycie, takie jak śmierć najbliższej osoby, ale może też mieć ona podłoże genetyczne, hormonalne lub wynikać z zażywania niektórych leków. Co powinno nas zaniepokoić?

  • długotrwały smutek
  • wybuchy płaczu
  • izolowanie się od otoczenia
  • brak apetytu
  • bezsenność lub zbyt długie spanie, w tym w ciągu dnia
  • niemożność wykonania podstawowych czynności, takich jak zrobienie śniadania.

Jeśli któreś z powyższych objawów utrzymują się przez kilkanaście dni, niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z psychologiem lub psychiatrą.

Choroba cywilizacyjna

Często sama terapia psychologiczna nie wystarcza, a jedyną szansą na powrót do normalnego funkcjonowania jest leczenie farmakologiczne. Chory musi dać sobie też czas, ponieważ efekty nie będą natychmiastowe. Potrzeba kilkunastu dni, aby leki zaczęły działać. Warto podkreślać, że depresja to nie jest choroba, której należy się wstydzić! Szacuje się, że w Polsce z depresją boryka się aż milion osób, a liczba ta stale będzie rosnąć. Bo depresja stała się chorobą XXI wieku! Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w 2020 roku, znajdzie się ona na drugim miejscu, na liście najczęstszych przyczyn śmierci. Dlatego tak ważne jest uświadamianie ludziom, że depresję trzeba leczyć, tak jak każdą inną chorobę!