Czy z radioterapią wiążą się działania niepożądane?

Chociaż leczenie onkologiczne jest, samo w sobie, kompletnie bezbolesne, po niedługim czasie w organizmie pacjenta zaczynają pojawiać się nieprzyjemne skutki promieniowania. Możemy zaobserwować je na ogół tylko i wyłącznie w miejscu, które zostało napromieniowane. Głównym winowajcą jest tu tzw. odczyn popromienny skóry, którego intensywność jest zależna od wielu czynników, jak przyjęta dawka, wiek pacjenta, lub stan nawodnienia organizmu. W poniższym artykule przedstawimy Wam najczęściej spotykane działania niepożądane radioterapia.

Skutki uboczne leczenia onkologicznego

Bardzo często zdarza się, że po leczeniu, a także w okresie jego trwania, nasz zmysł smaku jest mocno zaburzony. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się zrażać i rezygnować z jedzenia – pokarm w dalszym ciągu dostarczy naszemu organizmowi potrzebnej energii. Najlepszym sposobem jest tu spożywanie czterech/pięciu mniejszych posiłków dziennie. Pod koniec samego leczenia mogą pojawić się także problemy z połykaniem. Objaw ten jest szczególnie częsty w sytuacjach, gdy naświetlane były okolice szyi. Towarzyszy mu także uczucie suchości, nudności, kaszel oraz ból gardła. Zauważywszy u siebie ten symptom, powinniśmy zgłosić go lekarzowi, w celu przepisania nam odpowiednich leków. Zażywając zalecone lekarstwa, będziemy w stanie poczuć ulgę już po około tygodniu.

Działania niepożądane radioterapii to także ryzyko wystąpienia zmian na skórze. Chory odczuwa wówczas swędzenie, niekiedy także ból. Skóra staje się złuszczona, może także zacząć schodzić. Symptom ten utrzymuje się przez kilka tygodni. Do momentu jego ustąpienia, należy unikać promieni UV (nawet przez rok od zakończenia leczenia), mocniejszego wycierania skóry po kąpieli, golenia się maszynką manualną a także noszenia ciasnej bielizny oraz odzieży wierzchniej. Objawy zmian na napromieniowanej skórze możemy złagodzić, stosując specjalne preparaty o efektywnym, lecz delikatnym działaniu, na przykład Pudroderm. Lek ten schładza skórę, a także redukuje uczucie swędzenia i działa przeciwzapalnie.

Działania niepożądane radioterapii nie są przyjemne, lecz nie oznacza to, że skazujemy się na życie z obolałą skórą i problemami z układem pokarmowym. Leczenie onkologiczne ma na celu uwolnić nas od choroby, zaś jego skutki uboczne możemy przezwyciężyć z pomocą lekarza specjalisty. Miejmy dokładnie na uwadze dolegające nam objawy, a także pory dnia, w których ból się nasila, a łatwiej będzie nam opowiedzieć o naszym przypadku specjaliście. Możliwe będzie wówczas dobranie najodpowiedniejszych leków, które znacznie zredukują wszelki dyskomfort.