Aloes ozdobnie i leczniczo

Poszukując mało wymagających roślin doniczkowych, których hodowla nie będzie spędzała nam snu z oczu, aloes jest jednym z najlepszych wyborów. Efektowna ozdoba plus sok z aloesu (źródło zdrowia i witamin).

Nowoczesne wnętrze, z aloesem w tle

Ta lecznicza roślina, stanowi efektowną ozdobę wnętrz. Zielone rozety w minimalistycznych doniczkach, czy grube, proste języki rosnące pionowo, to hity współczesnych aranżacji, cenione szczególnie przez zapracowane osoby, które częściej zapominają o podlewaniu, niż dbaniu o domowe roślinki. Aloes jest prosty w hodowli, nie wymaga szczególnych zabiegów, częstego przesadzania, nawożenia. Woli być przesuszony, niż przelany wodą. Rośnie szybko i bezproblemowo. Są gatunki, które oprócz funkcji ozdobnej można wykorzystywać również leczniczo.

Sok aloesowy – lekarstwo w doniczce

Spośród całej gamy aloesów, trzy gatunki są szczególnie popularne ze względu na swe lecznicze właściwości. Są to aloes zwyczajny (znany, jako Aloe Vera), uzbrojony i drzewiasty. Otrzymywany z tych roślin aloes do picia, jest wykorzystywany w medycynie i profilaktyce zdrowia. Sok z aloesu poprawia odporność, reguluje pracę przewodu pokarmowego, poprawia kondycję skóry. Stanowi bombę witaminową, szczególnie wskazaną w okresie jesienno- zimowym. Łagodzi podrażnienia skóry, egzemy, łuszczyce i wpływa nawilżająco. Sok aloesowy znany jest, jako napój odmładzający. Uzupełnia niedobory witamin z grupy B, witaminę A, C i E, oraz szereg składników mineralnych odpowiadających za zdrowy wygląd skóry, włosów. Aloes do picia poprawia produkcję kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra nabiera jędrności i młodego wyglądu.

Aloes na skórę

Smarowanie zmienionych chorobowo lub zranionych miejsc rozciętym liściem aloesu, przyspiesza gojenie ran, działa antybakteryjnie i leczniczo. Zawarty w miąższu kwas salicylowy i związki antybakteryjne bezpośrednio działają na skórę. Jest to domowa alternatywa dla kremów czy maści z aloesem wykorzystywana od czasów starożytnych, po babcine metody, do których dzisiaj z pełnym przekonaniem wracamy.