3 powody, dla których warto pić wodę z cytryną

Świat dietetyki od dawna namawia do picia wody z cytryną. Najlepiej, aby wypić, chociaż szklankę wody 30 min przed i po posiłku. Dlatego to jest aż tak ważne? Ponieważ nawyki żywieniowe realizowane już na samym początku dnia pozwalają przedłużyć życie i poprawić samopoczucie. Przykładowo woda z cytryną wzmacnia układ pokarmowy i oczyszcza ludzki organizm z toksyn, których jest przecież mnóstwo. Jeśli chcesz przekonać się do picia wody z cytryną, to koniecznie przeczytaj nasze argumenty, dlaczego warto pić taki napój. Zapraszamy do lektury!

Czy woda z cytryną jest zdrowa?

Zgodnie z badaniami, woda z cytryną jest jak najbardziej zdrowa. Przykładowo chroni przed zakwaszeniem organizmu. Mogłoby się wydawać, że kwaśny smak powoduje zakwaszenie. Nic bardziej mylnego. Sok z cytryny ma właściwości zasadotwórcze. Co to oznacza? Pomagają one zneutralizować produkty pochodzenia kwaśnego, które mocno wytężają naszą przemianę materii. Wiele osób zmaga się z zaburzeniami kwasowo-zasadowymi. Najlepszym lekarstwem bez użycia farmakologii jest właśnie woda z cytryną. 

Cytryna wspomaga proces trawienia i odtruwania 

Wyżej odpowiedzieliśmy na pytanie: czy woda z cytryną jest zdrowa? Czas na kolejny argument, przemawiający za tym, aby pić wodę z cytryną. Cytryna zawiera związki odpowiedzialne za pobudzanie produkcji śliny i trawiennych enzymów. W rezultacie woda z cytryną ułatwia trawienie. Z tego względu dietetycy polecają popijanie wody z cytryną podczas posiłków, a także zaczęcie dnia od takiego napoju. Dzięki takiemu nawykowi można skutecznie oczyścić wątrobę i zwiększyć produkcję żółci. 

Woda z cytryną zmniejsza ryzyko powstania wrzodów w żołądku

Po przedstawieniu z kolei tego argumentu z pewnością już będziesz drogi czytelniku wiedział, czy woda z cytryną jest zdrowa. Cytryna to szczególny owoc bogaty w związku, które mają właściwości bakteriobójcze. Mowa tutaj o pektynach, terpenach i olejkach eterycznych. Okazuje się, że cytryna nie tylko zwalcza popularne w naszym organizmie Helicobacter pylori, lecz także bakterie malarii i duru brzusznego. Dzięki powyższym właściwościom lekarze wskazują, że woda z cytryną może być alternatywą wobec tradycyjnych środków do płukania gardła.